Screenkey - zobrazení stisknutých kláves

(publikováno 05.11.2019) Linux, Tipy & triky

Pokud někdo natáčí video tutoriály na YouTube a jiné portály ví, že se často hodí mít zobrazené stisknuté klávesy. Především pokud se nějaká "magie" děje pomocí klávesových zkratek. Screenkey je jednoduchá aplikace na Linux, která přesně toto umí.

Screenkey - zobrazení stisknutých kláves

Do minulém článku o integraci PsySH do Nette jsem vložil video s názornou ukázkou. Chtěl jsem, aby bylo vidět stisknuté klávesy. A naštěstí jsem našel aplikaci Screenkey. Na GitLabu je relativně aktivní vývoj po delší době ticha. Pro samotné natáčení jsem využil Open Broadcast Software, o kterém jsem již dříve psal.

Aplikace již je opět aktivněji vyvíjená a podporuje i Python 3. Je tedy plně k dispozici i pro novější Ubuntu. Přesto doporučuji stáhnout zdrojové kódy a neprovádět instalaci! V Ubuntu repozitářích je pořád stará verze, která nefunguje úplně nejlépe.

Instalace není nutná

Výhodou aplikace je, že ji není potřeba instalovat. Je celá napsaná v Pythonu a pokud jsou v počítači přítomny všechny závislosti, stačí ji jen spustit. Na stránkách Screenkey je možnost stáhnout poslední release jako GZip archív a také najít příkaz k doinstalování závislostí. Jak jsem psal výže, nedoporučuji instalaci s apt. Lepší je nainstalovat závislosti a stáhnout přímo kód. Po rozbalení staženého archívu lze aplikaci spustit či nainstalovat, pokud někdo chce.

# V terminálu se přepnout do složky screenkey-1.2 a spustit
./screenkey

# Nabízí se také možnost zobrazit UI pro nastavení
./screenkey --show-settings

Screenkey - UI Nastavení

Vlastní geometrie - posun mimo předem definované oblasti

Ve videu do článku mě vadilo, že mi řádek se stisknutými klávesami překrývá terminál přímo v místě, kde píšu. Nevypadalo to dobře a četlo se to ještě hůře. Naštěstí lze definovat vlastní geometrii, kde se vše zobrazí. Geometrie se zadává parametrem ve standardu formátu X11

# Geometrie v rozměru 1600x900 (můj monitor) a posun o 0px zleva a 80 zvrchu
./screenkey --font-size=small --geometry=1600x900+0+80

Pro použití vlastní geometrie je nutné zadávat hodnoty jako parametr v příkazové řádce. Uživatelské rozhraní zapnuté přes --show-settings toto umožňuje až po doinstalování dalších balíčků Slop. Ale já se bez něj obešel. Instaloval jsem jen to nejnutnější.


Také používáte podobný nástroj, nebo přímo screenkey? Podělte se s ostatními v komentářích

K tomuto článku již není možné přidávat další komentáře