Overleaf - Online LaTeX editor

Tipy & triky

Overleaf nabízí jak možnost psát dokumenty, nebo prezentace online, tak sdílet jeden soubor s více spolupracovníky. Úprava více lidmi není problém, podobně jako propojení s GITem a mnoho dalších skvělých funkcí.

Overleaf - Online LaTeX editor

To, že je lepší psát bakalářku, diplomku či rozsáhlejší dokumenty raději v LaTeXu, než ve Wordu je jasné. Především, pokud je nutné dodržet nějakou normu. Raději kamarádům, kteří LaTeX vůbec neumí, doporučím psaní v LaTeXu s tím, že jim poté ten styl upravím, než sjednocovat pak styl ve Wordu. S Overleaf to bude vše ale ještě jednodušší.

Overleaf - LaTeX a RichText editor

Největší výhodou je určitě možnost psaní v prohlížeči, bez zbytečné instalace LaTeXu, editoru a dalších. Psaní je možné odkudkoli i ve větším počtu spolupracovníků, v reálném čase lze vidět změny ostatních. Pro možnost psaní také offline lze celý projekt naklonovat pomocí gitu a poté změny jednoduše pushnout. 

Kromě editoru kódu v LaTeXu lze psaní kombinovat také s RichText editorem, kde je možné jednodušší věci vyklikat, což se může především pro méně zkušené hodit. Náhled psaní je samozřejmostí, ať už automaticky aktualizovaný v průběhu psaní, nebo manuálně generovaný. Vzájemné reference mezi kódem a náhledem také fungují, takže lze jednoduše v závislosti na poloze kurzoru v editoru naskrolovat náhled, nebo naopak.

Napovídání příkazů a čeština

Napovídání LaTeXových příkazů Overleaf zvládá také. Přesto že při \ref a \cite dokáže napovídat nadefinované odkazy a citace, vlastní příkazy zatím nezvládá. Ty nejčastěji používané příkazy ale nechybí, a to ani ty pro psaní matematických rovnic.

Přesto, že služba pochází z Velké Británie, obsahuje český spell-check, takže překlepy ve slovech budou podtrženy podobně jako ve Wordu. Samotná lokalizace aplikace do češtiny zatím dostupná není.

Screen projektu

Šablony, zkratky, git a import ze služeb 3 stran

Přímo v editoru lze používat velké množství zkratek, které vycházejí ze známých editorů, většině snad nebudou úplně cizí. Pro labužníky lze každý projekt lze také obsluhovat přes git, změny lze pullnout i pushnout, což umožní i práci bez internetu. Pro skamarádění se s gitem je tu git tutoriál.

Velkou výhodou pro start nového projektu, nebo začínající latexáře můžou být připravené šablony. Těch je velké množství a postupně stále přibývají. Například jsou zde šablony pro Karlovu univerzitu nebo UPOL.

V téměř každém projektu jsou buď obrázky, grafy, ukázky zdrojových kódů a další. Všechny tyto soubory lze do Overleafu nahrát. Velkou výhodou je ale možnost vytvoření odkazu do externí služby, což kromě souboru samotného uchová i odkaz. Pokud dojde ke změně, stačí udělat refresh a Overleaf dokument stáhne znovu. Lze tak například vložit graf jako obrázek ze služby Plot.ly, obrázek a soubor z vlastní URL adresy, z Dropboxu a mnoho dalších. Linkovat lze takto dokumenty i napříč projekty, takže při změně obrázku v diplomce se může automaticky změnit také v prezentaci.

RichText editor (beta)

K účtu 100 MB navíc

Pokud se ti Overleaf líbí, registruj se přes můj referenční odkaz, který ti přidá hned po registraci 100MB prostoru navíc. 


Děkuji Vaškovi za tip na skvělý nástroj, již jsem v Overleaf napsal 18 stránkový dokument k semestrálnímu projektu, udělal prezentaci a začal psát diplomku. Grafiku jsem převzal z webu Overleaf.com

K tomuto článku již není možné přidávat další komentáře