Online nástroje pro diagramy a wireframy

1 Tipy & triky

Dnes si ukážeme online nástroje, které jsou vhodné pro kreslení libovolných typů diagramů a wireframů. Všechny nástroje jsou zdarma úplně, nebo mají různá nepříliš omezující nastavení.

Online nástroje pro diagramy a wireframy

V tomto zimním semestru máme ve škole hodně projektů, kde se kreslí různé wireframy, diagramy a podobné součástí analýz. Bylo nutné najít vyhovující programy, nejlépe free, přece jsme studenti...

Wireframy

NinjaMock - interaktivní wireframe

Jeden z nejlépe propracovaných nástrojů pro wireframe je určitě ninjamock.com.

Využití zdarma nabízí veškeré své možnosti! Což je docela překvapivé, umí toho opravdu hodně. Omezení však má, a to je maximálně 3 projekty.

Jeho obrovská síla spočívá převážně v interaktivitě, kdy můžete navrhovat akce pro přesuny mezi obrazovkami a náhledy. Poté stačí dát Preview a můžete se proklikávat systémem, jakoby byl funkční. 

Obrovskou nevýhodou pro mě je, že neumí navrhovat desktopové aplikace. Zato má šablony a komponenty pro webové stránky, Android, iPhone, iPad, Windows Phone a Microsoft Surface.

Wireframe.CC

Wireframe.cc  je úplným opakem NinjaMocku, neumí skoro nic, ale základní okno je pro desktopové aplikace. Využil jsem jej v krajní nouzi a rval jsem si u toho vlasy. Přichytávání přiliš nefunguje, základní komponenty chybí. Možná v placené verzi je lepší.


Diagramy

Lucidchart

Lucidchart.com je pro free užití velmi omezený. V placené verzi se můžou dělat i wireframe a myšlenkové mapy. Přesto pro většinu diagramů potřebných do školy si vystačí snad každý, i přes omezení na maximálně 60 objektů v jednom souboru.

Umí velmi pěkné diagramy všech oborů, včetně CISCO zařízení a mnoha dalších. I úvodní fotku jsem použil právě vygenerovanou šablonu v Lucidchartu. 

Draw.IO - GDrive aplikace a mnoho více

Draw.io je jednoduchá aplikace s přímou integrací pro Google Drive. Vytvořené diagramy umožní ukládat také na Dropbox, do PC nebo přímo do prohlížeče. Neobsahuje tak velké množství skupin objektů jako Lucidchart, ale neobsahuje žádné omezení.

Spojování bloků a přichytávání, přesun čar při přesunu bloků beru jako samozřejmost.

Gliffy

Gliffy je opět velmi povedený nástroj, podobně jako Lucidchart. Nabízí neomezeně bloků v dokumentu, po přihlášení nabízí i všechny své možnosti.

Umí také CISCO, iPhone a webové wireframy. Je potřeba si je dole přidat přes tlačítko More shapes, kde najdete i třeba možnost kreslit půdorys bytu.

Pro neplacené je opět omezen kapacitně na 5 diagramů a 2MB. Diagramy se ale dají exportovat a opět importovat v případě nutnosti.


Děkuji Vaškovi za tipy na některé zmíněné nástroje

Máte zkušenosti s jinými nástroji? Podělte se v komentářích

K tomuto článku již není možné přidávat další komentáře

Komentáře

Dalším dobrým prototypovacím nástrojem je http://creately.com. Lze použít také šablony pro iPad , iPhone i webové stránky. Je tam tisíce šablon a příkladů, pro rychlejší start.