Nedávno jsem pro klienta implementoval platební bránu od ComGate. V tomto článku shrnu zkušenost s její implementací a základní informace. Protože nemám zkušenosti s implementací jiných platebních bran, nemůžu přímo porovnávat.
Zkušenosti s implementací dalších platebních bran si můžete přečíst ve článku zde.
ComGate
Osobně jsem o ComGate do nedávna neslyšel, ale nejde zrovna o novou společnost. Je to česká firma a na trhu je od r. 2000. Někdy od r. 2010 pak zprostředkovává platební bránu. Přičemž právě platební služby a logistika se zjevně staly jejich hlavním zaměřením.
Základní informace
Platební brána akceptuje 6 měn: CZK, EUR, PLN, HUF, USD a GBP. Lokalizovaná je do češtiny, slovenštiny a angličtiny. Platby přijímá z celého světa, ale poplatky se podle toho mohou mírně lišit. Mezi možnostmi plateb jsou jak kreditní karty, tak „bankovní tlačítka“, což jsou přesměrování do rozhraní pro expresní převod u konkrétní banky. EET je podporováno i pro plátce DPH. Účet v platební bráně jsem nezřizoval, ale podle klienta neměli žádné zvláštní požadavky na výši obratu, počet produktů, ani jiné podobné věci, kvůli kterým mnohdy jiné brány klienty odmítají.
Požadavky
Přesto to neznamená, že by na váš web neexistovaly žádné požadavky. Jejich seznam si můžete přečíst zde. Víceméně jde o údaje uváděné na webu. V seznamu neuvádějí šifrování přes HTTPS. V dokumentaci je sice pouze doporučeno, ale dnes už bych to u webů s platbami považoval za samozřejmost a je možné, že jeho absence ovlivní konečný schvalovací proces ComGate.
Osobně Comgate můžu doporučit a podobný názor má také zákazník, který tuto bránu dlouhodobě používá. Nektěří ale mají jiné názory viz komentáře. Je třeba pamatovat na staré moudro: "Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem."
Cena a komunikace
Ceny brány se mohou měnit, proto se prosím dívejte především do ceníku na webu.
Na komunikaci se zákaznickou podporou si nemůžu stěžovat. I technické dotazy ohledně implementace brány zodpovídají v pracovní době prakticky okamžitě, ať už přes chat na webu nebo e-mail. Mimo pracovní dobu se mi ozvali ihned další pracovní den a dokonce i závěrečná kontrola před přechodem do produkce byla hotová od požadavku na druhý den. Bonusové body za to, že obstáli baráž mých hloupých dotazů.
Administrace a vzhled brány
Po zřízení účtu se obdržíte údaje pro přihlášení do administrace vaší brány. Jak rozhraní vypadá a většinu jeho funkcí si můžete vyzkoušet v demoverzi administrace. Z toho důvodu se jí nebudu do detailu zabírat. Pouze zmíním, že v demoverzi chybí záložka nastavení obchodů (EET, platební metody, API whitelist, apod.), přehled EET účtenek, přehled plateb a logů z testovacího prostředí.
Samotná brána z pohledu platícího zákazníka je plně responzivní a její vzhled jde mírně přizpůsobit. Změnit by mělo jít barvy rozhraní a logo.
Výběr platby bankou v rozhraní ComGate + návrat z banky
Implementace
Pokud fungujete na některé z e-shopových platforem uvedených na webu, měla by vám být k dispozici hotová implementace platební brány nebo si můžete, v případě uvedených open-source platforem, zakoupit plugin.
Dokumentace
Ani s jedním zkušenost nemám, protože jsem vytvářel implementaci na míru. To naštěstí není takový problém, protože je k dispozici jak přehledná dokumentace k REST API platební brány, tak ukázková implementace pro PHP. Ukázku nemůžu doporučit jako produkční řešení. Sice funguje, ale už jen to, že posílá na API nejspíš zastaralé nezdokumentované parametry, svědčí o tom, že nebude úplně udržovaná. Nicméně pro představu a pochopení API je dostačující a obsahuje příklady pro všechny druhy komunikace s bránou. Na GitHubu také existuje několik implementací pro různé platformy, ale žádná z nich není zaštítěna, jako třeba v případě GoPay od Slevomatu. Použití je tedy na vlastní riziko.
Testování
Z počátku je k dispozici pouze testovací režim API a na požadavek vám bude povolen i ostrý režim. I po přechodu na ostrý režim je ten testovací stále k dispozici a všechny testovací požadavky a platby jsou vždy viditelné v administraci brány. Při přechodu do ostrého režimu je ze strany ComGate pouze provedena kontrola, zda web splňuje veškeré náležitosti. I když jsou na webu uvedeny základní případy, které je dobré otestovat, nepožadovali projít žádné testovací scénáře.
Jiné platební metody v test. režimu?
Pozor, pokud přesměrujete v testovacím režimu zákazníka do rozcestníku brány (okno s výběrem platební metody), brána může posílat jiné konstanty plat. metod, než jsou v dokumentaci! Např. pokud má dle dokumentace Fio Banka konstantu BANK_CZ_FB, brána v test. režimu může vrátit BANK_CZ_FB_2.
Předčasné ukončení platby
V případě, že zákazník předčasně ukončí platební proces, třeba zavřením stránky, brána o tom informuje. Délka vyhodnocení neprovedené platby záleží na tom, kdy zákazník proces ukončil. Pokud by zákazník zavřel stránku před dokončením platby, brána do 5 dní označí platbu za neprovedenou. Pokud stránku zavře před výběrem metody, informace by měla přijít do 1 hodiny. Pokud vaše implementace přijímá požadavky o změně stavu plateb z API brány, informace o neprovedené platbě vám přijde i tam.
Výhody a nevýhody
Hlavními výhodami platební brány ComGate je podle mě absence zvláštních požadavků na obrat a nabídku webu/e-shopu a relativně nízká cena. Díky tomu by mohla být zajímavá zejména pro malé e-shopy nebo objednávkové weby. Překvapila mě dobře fungující komunikace se zákazníky.
Sice leží odpovědnost za implementaci na ramenou zákazníka, ale očekával bych důkladnější výstupní kontrolu ze strany ComGate před přechodem do ostrého provozu. Urychluje to celý proces, ale trochu to ve mě budí nejistotu. To a drobné nekonzistence mezi dokumentací a testovacím režimem bych viděl jako nevýhody.
Závěrem
Mé zkušenosti jsou pouze z implementace a až delší používání ukáže spolehlivost brány a práce s ní. I tak bych zatím ComGate doporučil.
Máte zkušenosti s platební bránou ComGate? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích.
K tomuto článku již není možné přidávat další komentáře
Komentáře
Dobry den,
Jake mate zkusenosti s podporou? Ja s ni mam bohuzel spise horsi. Pri kazdem mailu mi prijde automaticka odpoved, ze se vysledek dotazu dozvim nasledujici pracovni den. Bohuzel, vetsinou to trva delsi dobu nez 1 pracovni den.
Pokud zacnu chat, tak i kdyz se hlasi, ze operator je online, dost casto nikdo proste neodpovi. Zatim fungujeme v testovacim provozu, ale trochu se desim toho, ze by se neco stalo v ostrem provozu a ja se nemohl dovolat podpory. Mate i nekdo jiny tuto zkusenost? Diky.
Ondra
Ahoj, s podporou jsem řešil nějaké dotazy jenom v průběhu psaní napojení na bránu, cca rok zpátky. Reagovali tehdy docela rychle - většinou do 1-2 dnů. Od té doby jsem s nimi nebyl v kontaktu.
Comgate jednoznačně nedoporučuji! Jako prodejce na Fler, kde je jejich brána integrována, jsou zde časté problémy v tom, že platba má být na účtu odchodníka do 3 pracovních dnů. Toto se již (nejen mě) několikrát nestalo. Aktuálně mi tato společnost dluží již 12 dní za uskutečněnou platbu, kterou nepřevedla na můj účet. Na urgence nereagují již 5 dní.
Totální amatéři. Rozhodně tuto bránu neberte. Pomalá implementace, po započetí implementace týden funkční provoz a následné vypnutí platební brány v ostré verzi, že se jejich "risk oddělení" zpětně rozhodlo, že Vám zamítá weby i přes to, že je před tím celkem dlouhou dobu posuzovali. Žádné upozornění předem, nic. Pokud chcete spolehlivého partnera, tak Comgate rozhodně ne.
Já mám zkušenost s ComGate dobrou. Až mě překvapilo, že tyto komentáře vybíhají na google oproti pozitivním. Integroval jsem skrze svého správce a žádné problémy jsme při napojení nezaznamenali. Procentuální sazba, api dokumentace a ochota poradit a žádné poplatky nad rámec toho, co jsem si dohodl. Další jednoznačné plus je taky to, že evidentně znají legislativu nejen českou, ale i evropskou. Oproti GoPay, která mi ani za 3 týdny nedokázala říct, jestli mohu určité výrobky přes bránu prodávat, Comgate mi odpověděl ještě ten den. Za mě mohu jednoznačně doporučit.