Něco na úvod:
Nedávno jsem se zeptal Ivoše, co by doporučil za knihy. Načež přišla odpověď: "Však tu je můj článek, který jsem napsal kvůli tobě!" a já si řekl, že by nebylo odvěcí mít také seznam knih, které jsem přečetl. Zaprvé pro mě a za druhé i pro ostatní, kteří také hledají inspiraci.
Knihy jsou zařazeny podle roku, kdy jsem je četl a postupně budu přidávat další. Vypsány jsou pouze ty, které mě zaujaly natolik, že je doporučím dále a rozečtené či nedočtené uvádět nebudu. Čtu vše možné, pohádky, detektivky, fantasy, životopisné .... třeba si taky najdeš tady tu svou oblíbenou.
Knihy výše jsou vždy přečtené později, tj nové knihy přidávám hned pod nadpis daného roku.
2023
- C. Läckberg - Elsyino tajemství - Již v minulé dílu jsem měl pocit, že se do toho autorka zamotala. Na konci jsem měl dojem, že si některé části odporují. Myslel jsem, že jsem si to jen špatně zapamatoval. Na konci tohoto dílu jsem měl stejný pocit. Číst to celé znovu, abych si těch pár situací ověřil se mi ale nechce. Pro mě je to ale důvod, proč další knihy číst nebudu.
- C. Läckberg - Vlastní spravedlnost - Nevím, jestli jsem si již zvykl po předchozích dílech, ale neztrácel jsem se v postavách tak moc. I když opět jich bylo dost. Vše ale přibývalo tak nějak postupně a kniha se opět četla velmi dobře. Navíc na konci "upoutávka" na další.
- C. Läckberg - Kameník - Opět povedená kniha, ale na mě až moc překombinované bych řekl. Podobně jako minule se prolíná minulost a současnost a vše se spojí ke konci. Jenže Aha moment byl spíše neutrální. Bylo to fajn a další si určitě přečtu. Ale...
- M. Moravec - David Hecl - Mluví k vám kapitán - Podobně jako dříve přečtená kniha Moje případy z 1. oddělení jsem i tuto knihu přečetl za pár dní. Rozhodně zajímavé počtení o pilotovi, který jako první přiletěl na pravidelné lince do Prahy s Airbusem A380. O letání a letadlech ze všech stran, rozhodně doporučuji. A hlavně těm, kteří mají z létání strach.
- C. Läckberg - Kazatel - Pokračování Ledové princezny. Oproti předchozí knize měl děj spád více méně od začátku. Ale podchytit celý rodinný rodokmen a všechny vazby bylo trochu moc. Docela jsem se v tom motal. Ale napínavé až do konce i s několika zvraty. Přečtu si i další knihy z této série.
2022
- M. Moravec - Josef Mareš - Moje případy z 1. oddělení - Televizní seriál jsem hltal a když jsem dostal tuto knihu, přečetl jsem ji za 2 dny. Kniha je psaná jako rozhovor v novinách. Jen na 300 stran. Je to trochu zvláštní, ale čte se to výborně. Ze seriálu jsem již většinu případů znal, přesto to bylo zajímavé a stálo to za to. Fanouškům rozhodně doporučuji.
- C. Läckberg - Ledová princezna - Švédská detektivka, která mě 100 stran vůbec nebrala. Moc zamotané a až po další straně mi došlo, že se už mluví o někom jiném. Pak jsem neměl ani chuť uvažovat kdo je vrah, protože začátek mi nic nedal. Druhá půlka už ale začala dávat smysl a kniha se pak četla rychle. Podle komentářů jsou další knihy lepší, asi jim dám šanci.
- R. Bryndza - Do posledního dechu - Kniha mě zklamala. Nebyla to pravá detektivka, protože o vrahovi se čtenář dozví vše. Takže jsem jen četl a čekal co se stane. Spíše než detektivka to bylo jen vyprávění. Na rozdíl od Nočního lovu toho autor prostě prozdradil hodně.
- R. Bryndza - Temné hlubiny - Třetí pokračování s Erikou Fosterovou. Přečteno ještě rychleji než předchozí kniha. Tentokrát téma odloženého případu. Na jednu stranu mi připadají knihy dost podobné, přitom má každá úplně jiný příběh i zápletku.
- R. Bryndza - Noční lov - Pokračování detektivky Dívka v ledu. Opět velmi rychle přečtená kniha. S lehce netradičním způsobem psaní, kdy autor přibližuje na co vrah myslí nebo co dělá, již v průběhu knihy. Zároveň ale neprozradí nic navíc.
- R. Bryndza - Dívka v ledu - Jedna z nejrychleji přečtených detektivek. Zajímavé také bylo spojení Slovenska a Británie. Autor je totiž Brit žijící na Slovensku. A docela se naváží do rozdělení společnosti v Británii, kde vlivní a vysoce postavení mohou vše.
- L. Zibura - Prázdniny v Česku - Další cestopis od Zibury. Bylo zajímavé sledovat cestu po naší zemi, místa a historky k nim. A taky kniha pěkně dokazuje, že i malé zemi jako je ta naše je toho tolik co k vidění. A to i přesto, že Ládík vynechal všechna krajská města.
- J. K. Rowlingová - Vánoční prasátko - Příběh o klukovi, který se vydá do světa ztracených věcí hledat svou hračku. Krásný příběh, který poukazuje na plýtvání, přebytek a další neřesti dnešní doby. Knihu jsem přečetl za jediný den a vřele doporučuji, i když pohádky jinak nečtu.
2021
- C. Dickens - Oliver Twist - Anglická klasika o klukovi, který se narodí jako sirotek. Od druhé půlky byla kniha hodně napínavá, musel jsem číst pořád. Doporučuji k přečtení. Někdy je ale trochu náročnější příběh sledovat, protože nevím, jak to chodilo před 200 lety v Anglii.
- J. Arbes - Newtonův mozek - Považováno za jedno z prvních českých Sci-Fi. Kniha je dost krátká, přesto jsem se do čtení musel trochu nutit. Navíc bylo složitější číst staročeštinu. Někteří si ale knihu velmi chválí, takže možná to bylo jen mnou.
- J. Adler-Olsen - Zabijáci - Nakonec jsem dal šanci i pokračování Ženy v kleci. Styl psaní byl opět úplně jiný. Již od začátku čtenář narozdíl od vyřetřovatelů věděl, kdo za tím stojí. Celá kniha byla spíše o sbírání důkazů k zatknutí pachatele. Knihu bych opět doporučil tak z 50%.
- J. Adler-Olsen - Žena v kleci - Na začátku lehce matoucí, poté se příběhy spojily. Styl psaní mi ale neseděl, navíc to byla první detektivka, kde jsem od poloviny dobře tušil, kdo za tím stojí. Knihu jsem dočetl a příběh byl poutavý. Od čtení dalších dílů mě ale odrazuje jen styl.
- K. Lednická - Šikmý kostel - O historii Karvinska a okolí. Bylo zajímavé dozvědět se, kolika změnami a osudy zdejší lidé prošli. Hlavně proto, že Karvinsko není daleko od mého místa bydliště. Styl psaní mi ale nebyl úplně blízký, jen se vypráví osudy lidí a trochu jsem se nudil.
- D. Lagercrantz - Dívka, která musí zemřít - 6. díl série Milénium. Díl byl čtivý i kratší než předchozí. Ale zároveň nejslabší. Opět 2 naprosto oddělené děje, někdy až přehnané pasáže apod. Celý děj je ale uzavřen a doufám, že to tak už zůstane. Bylo fajn knihu dočíst a příběh si tak uzavřít, znovu bych po knize ale už nešáhl.
- D. Lagercrantz - Muž, který hledal svůj stín - 5. díl série Milénium. Oproti předchozímu dílu lze více poznat jiného autora. Přesto opět velmi čtivá a rychle přečtená kniha. A samotný děj pěkně navazuje na předchozí díl a nahazuje udičku na další. Drobná nevýhoda jsou dva velmi členité dějě, které jsou jen lehounce propojeny. Přesto přečtu i další, poslední díl.
- D. Lagercrantz - Dívka v pavoučí síti - Pokračování série Milénium jiným autorem poté, co Larsson zemřel. Styl psaní je sice lehounce jiný, ale to by po více než 10 letech mohla stejná změna nastat i u původního autora. Někteří knihu podle mě kritizují jen z principu. Osobně ale můžu doporučit. Příběh krásně navázaný na předchozí sérii a postavy jsou stále stejné.
2020
- Stieg Larsson - Série Milénium Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda - Velmi kvalitní detektivka s dobrou zápletkou. První kniha skončí uzavřeným příběhem. Druhá a třetí ale tvoří pár a je nutné je číst dohromady. Všechny 3 knihy se čtou skoro samy a dokázal jsem číst až do rána. Bohužel u třetí knihy je od půlky již vše vyloženo a čtenář jen čeká jak to dopadne. Není to už běžná detektivka, kdy lze hádat a rozkrývat společně s hlavní postavou. Přesto doporučuji přečíst všechny 3 knihy.
P.S. Larsson sám byl investigativní novinář, takže věděl, o čem píše. Napsal jen Milénium. - H. Coben - Nikomu ani slovo - Mladý doktor se ani po 8 letech nevzpamatoval ze ztráty své milované. Jenže pak dostane video, kde svou ženu vidí živou a začnou se dít věci. Opět nic není takové, jaké se zdá. Jenže dle mého už to bylo příliš překombinované. P.S. Velmi úsměvné bylo číst o pohledu na počítačovou techniku dané doby, kniha je z roku 2001.
- H. Coben - Chybíš mi - Vše začne nevinným profilem na seznamce. Policistka Kat zde objeví svého bývalého snoubence, Jeffa, který ji před 18 lety opustil. Jenže poté přijde mladý Brandon, který tvrdí, že jeho matku unesl Jeff. Další kvalitní detektivka od Cobena.
- J. Bowen - Kocour Bob - Autobiografie drogově závislého Jamese, který jednoho dne našel kocoura před svým bytem a pojmenoval ji Bob. Najednou získá další hladový krk, který musí hraním na ulici uživit, a proto se rozhodne, že se svou závislotí na drogách nadobro skoncuje.
- P. Jirglová - Letuška z economy aneb co na Instagramu neuvidíte - Oddychovka o české letušce, která 1 rok strávila u letecké společnosti v Dubaji. Vtipné historky a zákulisní informace, které tato práce obnáší. Jen pozor, kniha je psaná hovorově, ne spisovně.
- L. Lowry - Dárce - Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, kde neexistuje hřích, bolest ale ani láska a emoce. Vše je dokonalé a všichni jsou si rovni. Jednoho jde je ale Jonas vyvolen k tomu, aby se stal Příjemce paměti a tím se zjistil krutou pravdu, která se skrývá za dokonalostí.
- H. Coben - Na útěku - Knihu jsem přečetl za pár dní, podobně jako Přistižen. Hrdiny příběhu jsou rodiče, kteří se snaží najít dceru závislou na drogách. Odhalují podsvětí, o kterém se jim dříve ani nesnilo. Na začátku jsou v knize 3 nezávislé příběhy, které se postupně propojí.
- F. Rožek - Gump – pes, který naučil lidi žít - Autor projektu Se psem mě baví svět píše o životě psa jeho očima. Obsahuje příběhy, které jsou založeny na reálných příbězích psů z množírem a kniha je doplněna i ilustracemi. Je to pohádka na 2 - 3 večery, má asi 80 stran.
- A. Mornštajnová - Hotýlek - Po Haně jsem čekal knihu podobného ražení. Ale kniha jen sleduje osudy lidí, které se točí okolo rodinného hotýlku, v období od 2. světové až do roku 2000. Kniha se četla dobře, i když nenastal pořádně žádný zvrat. Vše jen plynulo.
- I. Asimon - Já, robot - Se známým filmem má kniha společné pouze zákony robotiky, které vymyslel autor této knihy, a roboty samotné. Obsahuje 4 příběhy, které jsou jen lehce propojené. Bylo ale zajímavé číst, jak si budoucnost s roboty představovali v roce 1950.
- H. Morris - Cilčina cesta - Příběh Cilky známé z knihy Tatér z Osvětimi začíná, když po osvobození Osvětimi je převezena do gulagu. Kniha se mně líbila trochu více než Tatér. Odehrává na ruské Sibiři, kde se Cilka snaží přežít tvrdý koncentrační/pracovní tábor.
- H. Morris - Tatér z Osvětimi - Příběh se šťastným koncem o vězních i lásce z tábora smrti. Jedná se skutečný příběh, ale mám z toho rozporuplné pocity. Příběh zní až moc fantasticky, i přesto, že popisuje všechny hrůzy Osvětimi. Jinak se ale jedná o čtivou knihu - stačil mi týden.
- L. Zibura - Prázdniny v Evropě - Jeho knihy mám rád a vzhledem k cestování v průběhu Erasmu jsem i hodně míst znal. Což ze čtení vytvářelo úplně jiný požitek. Pokud někdo má rád i ostatní jeho knihy, doporučuji.
2019
- A. Christie - Schůzka se smrtí - Další detektivka z řady Hercule Poirot. Opět na konci rozuzlení, které by málo kdo čekal. Je to ale také tím, že některá fakta, která Poirot zjistil, se dozvíme až při jeho přednesu celé pravdy. Přesto jsem knihu přečetl za jeden vánoční večer.
- D. Keyes - Růže pro Algernon - Charlie je retardovaný muž. Jako první člověk podstoupí operaci, do té doby testovanou jen na myších. Když se ale stává inteligentním, ztrácí staré kamarády a mnoho dalšího. Navíc není jisté, jestli tento stav je trvalý.
- H. Coben - Přistižen - Když zmizí mladá holka a reportérka nastraží past na Dana, který se stará o děti s problémy, začínají se dít věci. Velmi zapletený děj investigativní novinářky, u kterého do poslední stránky není jasné co a jak. Přes 300 stránek jsem přečetl za 3 dny.
- A. Mornštajnová - Hana - Kniha z období holokaustu a tyfové epidemie z Valašského Meziříčí popisuje osudy 3 generací. Silný příběh o tom, jak malé nevinné rozhodnutí může znamenat celoživotní zvrat. Kniha je dosti čtivá a vyhrála řadu ocenění, rozhodně zaslouženě.
- K. Poláček - Bylo nás pět - Klasika, asi zná každý. Čtení to ale není jednoduché, protože kluci používají "dospělé" slova, kterým nerozumí. Takže je špatně zařadí do kontextu nebo i úplně špatně vysloví. Z knihy ale mám smíšené pocity a mezi oblíbené ji nezařadím.
- J. Kellerman - Oběti - Parádní detektivka a psychologický thriller, od které se nedalo odtrhnout. Celý děj vypráví z pohledu první osoby Alex, který je psycholog a konzultant policie. Což je na detektivku trochu netradiční pojetí, ale skvěle podané.
- M. Benešová - Moje pacifická hřebenovka - Holka se zdravotními problémy, která se rozhodne změnit svůj život a splnit si svůj sen. Ujít přes 4000 km dlouhou trasu od mexických hranic přes USA až po hranice s Kanadou. A pak o tom napsala cestopis. Po přednášce jsem si knihu musel koupit.
- J. Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel - Satiry asi nejsou tím pravým pro mě. Knihu jsem dočetl, ale od půlky už napůl z donucení. Už jsem se nad ničím nepozastavoval, ale ani se nezasmál. Dílo je ale velmi populární a pro hodně lidí asi bude zábavné.
- A. Vance - Elon Musk - Po "přečtení" životopisu o Turingovi jsem si řekl, že jiné už číst nebudu. Ale stejně jsem to udělal a nelitoval jsem. Zajímavě podáno a rozhodně čtivě. Mám dojem, že autor je trochu zaujatý fanoušek, i když tvrdí opak. Přesto se nebojí jít i do nepříjemných podrobností.
- A. Dahl - Pět plus tři - Třetí ze série kriminálek o Samu Bergerovi a Molly Blomové. Opět povedená kniha která rozplétá a odkrývá vše, co bylo v předchozích dílech tajemství. Znovu velmi rychle přečteno a za mě super. Celá kniha navíc skončila s velmi uzavřeným koncem.
- A. Hodges - Alan Turin: Enigma - Myslel jsem si, že kniha bude o Enigmě a jak ji prolomili. Ale je to životopis Prvních 200 stran jsou jen dopisy s kamarády a jak se mu dařilo ve škole. Později jsem přeskakoval odstavce i strany a stejně jsem o nic nepřišel. Na mě moc náročná a podrobná kniha.
2018
- D. Brown - Počátek - Knihu jsem přečetl relativně rychle, někdy jsem se prostě nemohl odtrhnout. Bylo zajímavé využití mnoha moderních technologií, na druhou stranu jsem ale již tušil, kdo za tím stojí. A to se mi dříve nestalo. Celkově hodnotím pozitivně, ale nějaké to kouzlo už série ztratila.
- A. Dahl - Šest krát dva - Druhý díl kriminální knižní série, který navazuje na knihu Sedm mínus jedna a rozhodně se jedná o povedený kousek. První část knihy je velmi zmatená, což odpovídá pocitům Sama. Poté se ale vše vysvětlí a jako v prvním díle má kniha spád. A další pokračování bude a už se těším
- G. Simsion - Projekt potomek - Pokračování Projektu manželka. Opět skvělé čtení, i když možná méně vtipná a více vážná. Děj se nově odehrává v New Yorku, kde se oba přestěhovali. V některých chvílích řešil Don i více projektů, než by se u něj dalo čekat, ten hlavní je ale o dítěti, které se má narodit.
- A. Christie - Smrt na Nilu - Téma hodně podobné jako v případě Vraždy v Orient expresu, i když závěr vůbec. Opět se vražda stala až v polovině knihy, což mě již podruhé tak nebralo. Pak tím pádem vše mělo rychlý spát. Samotná vyšetřovací část byla ale opravdu povedená.
- P. Coelho - Veronika se rozhodla zemřít - Kniha začíná, když Veronika spáchá neúspěšnou sebevraždu, probudí se v sanatoriu a její srdce je poškozeno a zbývá ji týden života. Od té doby se snaží užít si každý den svého života. Kniha je fajn, autor ale často odbíhá od tématu - jako já, abych nabral stránky v diplomce.
- A. Christie - Zlo pod sluncem - Další detektivka s Hercule Poirotem, který odjel na dovolenou. První čtvrtina knihy je tedy o užívání si volna a přesvědčování ostatních, že tam není pracovně. Až poté se stane vražda. Docela dlouhý začátek, ale pak to mělo spád jako všechny ostatní.
- P. Hartl - Malý pražský erotikon - Byla to nejrychleji přečtená kniha za dlouhou dobu. A opravdu je určená i těm, kteří ke knížkám o lásce bývají nedůvěřiví. Příběh dvou rodin od jejích mladých let až po střední léta jejích dětí. Jedná se o propletené příběhy plné nevěry a těžkostí.
- A. Dahl - Sedm mínus jedna - První díl ze série detektivek. Vtáhla mě do děje a nepustila a opět jsem se přesvědčil, že asi nejsem náročný, protože se neztotožňuji s komentáři, viz titulek. Do poloviny to bylo napínavé, pak zvrat a já už se nemohl odtrhnout. Následně předčasný konec a další zvrat ještě po něm.
- L. Zibura - Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii - Třetí cestopis od Zibury, který mě jako předchozí 2 tak chytly, že jsem jej přečetl velmi rychle. Tentokrát o tom, jak prošel, projel na kole a prostopoval Arménii, Gruzii a Náhorní Karabach. Prošel vesničky, spal u lidí, zachraňoval štěňata a mnoho dalšího.
- A. Christie - Vražda v Orient-expresu - Jeden z dílů ze série o detektivovi Hercule Poirotovi. Vlak uvízne v závěji a ráno se zjistí, že jeden cestující ve vlaku je mrtvý, všichni však mají pevné alibi. Utekl tedy vrah, nebo je stále ve vlaku? Osobně jsem až do poslední stránky netušil, kdo vlastně vrahem je.
2017
-
A. Christie - Deset malých černoušků - Detektivka o opuštěném ostrově, kde zemře všech 10 lidí, kteří na ostrově jsou. Nikdo ale neví, kdo je vrah a hlavně, kam zmizel. Každá vražda se stane stejně jako v dětské říkance o desti malých černoušcích. Knihu jsem přečetl extrémně rychle, nedalo se odtrhnout.
-
G. Simsion - Projekt ideální manželka - Lze popsat jako knihu o Sheldonovi z Big Bang Theory. Vysokoškolský profesor hledá ženu, tak jak je mu blízké. Pomocí dotazníku. Možná proto, že mi jeho chování není tak vzdálené, se kniha četla sama. Rozhodně šáhnu i po druhém díle Projekt potomek.
- C. D. Payne - Mládí v hajzlu - Četl jsem pouze 1. díl - Mladík v odboji. Ze začátku jsem váhal, jestli knihu vůbec číst, pak mě to ale chytlo. Kniha je z Ameriky a připomíná mi americké filmy. Hodně věcí je trochu přehnaných a ke konci jsem tušil, jak to dopadne. Rozhodnutí, přečíst si tuto knihu jsem nelitoval, další díly už ale číst nebudu.
- L. Zibura - Cestopisy 40 dní pěšky do Jeruzaléma a Pěšky mezi budhisty a komunisty. Ladislav je skvělý jako člověk, přednášející a teď i autor knih. Bavily mě jeho přednášky i knihy. Mohu doporučit
- R. Harris - Enigma: Z dob 2. světové války, kdy parta chytrých lidí v Bletchley Parku rozlouskla německou šifru Enigma. Do toho nějaká láska, špionáž a deprese nad náročnou prací, nátlakem spojenců a byrokracií. Založeno na reálných událostech. P.S. Hlavní hrdina čte níže zmíněné detektivky od A. Christie.
- C. Kyle - Americký sniper: Životopisná kniha o nejúspěšnějším odstřelovači SEALu. Viděl jsem stejnojmenný film a bylo mi řečeno, že kniha je lepší. Popisuje své zážitky od mládí, přes výcvik, svatbu, problémy s rodinou. Prostě vše, ne jen samotnou válku. Knihu jsem doslova hltal a nemohl přestat.
- D. Daniel - Robinson Crusoe: Prostě klasika - pohádka, osobně jsem měl k dispozici převyprávění od J.V. Plevy, ve kterém jsou změněny některé pasáže. Např. v naších očích by hlavní hrdina byl rasista, který má "černé" otroky, proto je přenesen do dnešní doby (trochu). Na pustém ostrově je ale děj nezměněn.
- M. Haddon - Podivný případ se psem: Detektivka, ve které je hlavní postavou malý autistický kluk, který se snaží vyřešit vraždu oblíbeného psa sousedky. Je zde popsán jeho styl přemýšlení a nepochopení nám naprosto běžných věcí, stejně jako potíže s denními činnostmi, které překonává pro dosažení cíle.
- J.K.R. Harry Potter a prokleté dítě: Psané jako divadelní hra, je to trochu jiný styl než zbytek, ale mi to nevadilo. Jen se vše odehrává příliš rychle.
2016
- J. Deaver - Dívčí hrob: Autobus hluchoněmých dívek je unesen a dívky jsou drženy jako rukojmí v bývalých jatkách. O problému s komunikací, plány únosců, vyjednávání s policí a mnoho dalšího. Od přibližně půlky knihy jsem ji už nebyl schopen odložit a dočetl ji místo učení na zkoušky...
- A. Christie - Detektivky Plavý kůň, Místo určení neznámé a další... Autorka známých detektivek včetně H. Poirota. Knihy jsou starší, takže moderní technologie v knihách nejsou, přesto rozhodně doporučuji cokoli od ní.
- R. L. Stevenson - Podivný případ Dr. Jekylla a p. Hyda: Román/Sci-Fi Kniha je o člověku, který se přeměňuje. Hodný přes den, zlý přes noc. Přirovnání, že je jako Jekyll a Hyde jsem slýchával tak často, že jsem knihu přečetl. Není to jako hororové filmy, ale jako knižní horor se označuje. Pěkné a poutavé čtení.
- Sir A. C. Doyle - různé knihy o Sherlockovi Holmesovi - Detektivka, asi nemá smysl představovat. Hodně se mi líbil seriál Sherlock od BBC a rozhodl jsem se přečíst i knihy. Přečtené Příběhy S.H., Poslední poklona S.H., Návrat S.H. a časem budu číst i další rozhodně.
2015
- R. Riordan - Percy Jackson 5 dílů: Fantasy / Pohádka - O obyčejném klukovi, který zjistí, že je synem Poseidona a jeho život se obrátí vzhůru nohama. Knihy pro mládež, ale já to četl s radostí. Minimálně se tím rozšíří znalost řecké mytologie. Dílů je 5, přečetl jsem je všechny.
- R. Galbraith - Volání kukačky: Detektivka - R.G je pseudonym J.K. Rowlingové, tentokrát to není o Potterovi, ale o životě modelingu, bezdomovců a soukromého detektiva. Vyšetřuje uzavřený případ sebevraždy, o které je ale bratr zemřelé přesvědčen, že to tak není. Časem chci číst i další díly série.
- F. S. Fitzgerald - Velký Gatsby: Příběh o sousedovi, který pořádá velkolepé párty. Všichni tam chodí, ale nikdo neví, kdo ve skutečnosti je. A pak se to s láskou a nevěrou zamotá a už to jede. Nevím, jestli mi nedával smysl film, a proto jsem četl knihu, nebo naopak. Dohromady je to ale dobrá kombinace.
2014
- W. Shakespeare - Hamlet: Asi nemá smysl představovat. Je to klasika, byla v povinné četbě, ale já si ji nevybral. Tak jsem pak dohnal, co jsem zmeškal, 2 roky po maturitě.
- D. Brown: Na rozdíl od filmů, knihy vycházely takto: Andělé a Démoni, Šifra mistra Leonarda, Ztracený Symbol a Inferno. Je to detektivka a nikdo netuší, kdo za tím vším stojí až do konce knihy. Pouze Robert Langdon, pro mě již věčně Tom Hanks, to vyřeší. Doporučím všechny knihy, přesto, že Šifru jsem moc nepochopil, ani film, ani knihu.
- J. Verne: Klasika dobrodružných knih pro mladé minulého století, jejichž názvy určitě slyšel každý. Některé jsou fantasy, ale rozhodně všechny stojí za to! Čte se to samo a o napětí není nouze. Cesta do středu země, Dva roky prázdnin, Pět neděl v balóně, Ocelové město (Kniha o "Hitlerovi" ještě než se narodil).
- S. Singh - Kniha kódů a šifer: Neuvěřitelně čtivá kniha přesto, že se jedná o naučnou literaturu. Popisuje šifry od prvních metod v Egyptě až po kvantové šifrování. Obsahuje také ukázky k procvičení prolomení šifer.
2013 B.K. - Before Kindle
Je to již nějaký ten rok, a nepamatuji si vše co jsem četl. Seznam již zkrátím pouze na názvy knih a autorů.
- J. K. Rowlingová - Harry Potter, všechny knihy ze série o HP, netřeba rozvádět
- C. S. Lewis - Letopisy Narnie: Opět celá série všech knih. Pamatuji si, že jsem to četl jendu za druhou, poslední díl mě ale zklamal. Tak trochu zničil pohled na celou sérii. Ale je to možná jen můj dojem.
- Ch. Paolini - Eragon, Eldest, Brising, Inheritance: Přečetl jsem všechny, stálo to za to. Filmové zpracování tragédie, málem jsem pak četl knihy znova.
- E. M. Remarque - Čas žít, čas umírat: Po povinné četbě se mi knihy od Remarqua zalíbily a četl jsem i tuto knihu. Podobné jako Na západní frontě klid.
Povinná četba k maturitě
Přesto, že povinnou četbu hodně studentů SŠ bere jako nutnou a otravnou, rozhodně se mezi nimi najdou knihy, co stojí za to. V maturitním čtenářském deníku jsou pak vypsány veškeré knihy, které jsem četl. V seznamu jsou ale opět pouze ty, které doporučím.
- Moliére - Lakomec: Krátká komedie o tom, jak peníze ničí člověka
- A. S. Puškin - Evžen Oněgin: Přesto, že se jedná o poezii, čte se velmi dobře. Bohužel první 2/5 knihy jsou docela nudné. Pak ale kniha chytne spád.
- E. Zola - Zabiják: Zabiják je alkohol, a o tom to celé je. Kniha je hodně dlouhá, přesto jsem ji dočetl bez přemáhání se. Volby jsem nelitoval.
- N. V. Gogol - Revizor: Korupce tu je i byla, a o tom je celá kniha. Komedie o úplatcích pro domnělého revizora. Viděl jsem několikrát i v divadle, neomrzí.
- E. A. Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky: Důležité je vzít knihu i s jinými povídkami. Jáma a kyvadlo mě děsně nebavilo, ostatní povídky jako Černý kocour, nebo Vražda na ulici Morgue byly ale excelentní.
- E. M. Remarque - Na západní frontě klid a Nebe nezná vyvolených
- Karel Čapek - R.U.R, Bílá nemoc, Krakatit: Všechny knihy jsou tak nadčasové ve své době, až z toho mrazí, že dnes je to již běžné. Všechny tyto knihy se četly samy.
Jestli máte ke knihám dotazy, nebo další tipy, podělte se v komentářích. Článek budu postupně aktualizovat, nebudu tedy vydávat nový.
K tomuto článku již není možné přidávat další komentáře